Sık Sorulan Sorular


Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanmış bir yönetmelik vardır ancak şu an yasal olarak yürürlükte değildir. Konu ile ilgili, bakanlıklar ve genel müdürlükler yasallaştırılması için gerekli çalışmaları yapmaktadırlar. Cam filmi tercihinize kara verirken sürüş güvenliği ve toplum güvenliğine uygun ürün seçimine dikkat etmeniz uygun olacaktır. 

Her cama uygulama yapılabilir ama ön camda sürüş güvenliği için optik berraklıkta  özellikle ön cam da kullanım için üretilmiş olan ürünler  kullanılmalıdır.

Genellikle dört yan ve arka cam için uygulama süresi (araç tipi ve uygulamanın zorluk durumuna göre) 3-4 saat arasıdır.

Cam filmlerinin sağladığı bunca yarara rağmen bazı mecralar yanlış haberler yaparak cam filmlerinin tehlikesinden bahsetmektedir. Cam filmleri ile ilgili olarak kaza anında içerden camın kırılarak dışarı çıkılmasını engellediği yanlış bir bilgidir. ANCAK yumuşak hamurumsu yapıda olanlar ve boya ile imal edilen bazı kalitesiz cam filmleri kaza anında aşırı esnek yapısı ile içerden çıkışı veya araç içine müdahaleyi zorlaştırır. Bu tip ürünler kıvılcım ile hızlı yanma ve duman çıkarma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda boyalı ürünler UV’ye maruz kaldığında çıkardıkları koku nedeniyle akciğer rahatsızlıklarına da sebebiyet verebilirler. 

Cam filmlerinin konfor, sürüş rahatlığı, göz kamaşmasını engelleme, yakıt tasarrufu, karbon salınımını azaltması, düşük klima kullanımı ile performans artışı, kapkaç ve hırsıza etkili çözüm, cilt kanserine ve aracın iç döşemelerini solmaya karşı koruma ve bu gibi daha sayılabilecek bir çok yararı vardır. 

Drive Inn cam filmleri kapkaça karşı çok yüksek güvenlik sağlar. Camın dağılmaması kapkaççı da şok etkisi yaratır ve sürücüye kaçış yada müdahale için zaman kazandırır.

Cam filmlerimiz güneşin ısı ışınlarının aracın içeri girmesine mani olarak daha konforlu bir hacim yaratmaktadır. Bunun sonucunda daha az klima kullanıp daha az yakıt tüketirsiniz. Drine Inn cam filmleri zararlı UV ışınlarını camlarda bloke ederek yaşlandırıcı, yakıcı ve cilt kanserine sebep olan etkilerini ortadan kaldırarak konforlu bir sürüş imkanı sağlar.

Uygulamayı takip eden en az üç gün ( kışın en az 5-7 gün)camlar açılmamalıdır. Üç günden sonra normal kullanıma geçilebilir.

Drive Inn cam filmleri, her yıl bakıma getirilmeli şartıyla ( bakım için sadece 35-45 lira arası bir ücret alınmakta , tüm kontrol ve temizlikleri yapılmaktadır) kalkmaya, kabarmaya, solmaya, soyulmaya ve teknik özelliklerinin değişmeyeceğine karşı garantilidir. Bu garanti aracı sattığınızda yeni sahibine de devir olur.

Garanti süresinin 10 yıl olmasına rağmen gerekli bakımlar yapıldığı ve kullanım şartlarına uyulduğu taktirde neredeyse aracın ömrü kadar dayanabilir. 

Genellikle çift camda ( hatta geniş alanlı bina camlarında) film uygulaması otomotiv cam filmleri ile olmaz. Otomotiv cam filmlerinin ısı, ışık ve UV performansı hareketli ve küçük hacimlerin korunması için tasarlanmıştır. Binalar için tasarlanmış, yüksek metal yoğunluğuna sahil , bina filmlerimiz kullanılmalıdır.

Solmaya sebep en önemli neden UV ışınlarıdır. Tüm Drive Inn otomotiv filmleri UV nı % 99 oranında engellediği için neredeyse kumaş döşemelerde solmayı, deri yüzeylerde çatlamayı ve plastik aksamdaki deformasyonu önler.